A Demokratikus Ifjúságért Alapítvány (DIA) Iskolai közösségi szolgálat (IKSZ) nevű programját 2009-ben azzal a céllal indítottuk el, hogy lehetőséget biztosítsunk középiskolás fiatalok minél szélesebb körének, hogy tanulmányaik alatt legalább egy alkalommal részesülhessenek az önkéntes tevékenység, a közösségi szolgálat, a társadalmi felelősségvállalás élményében.

A program célját, számunkra is váratlanul, 2012-ben módosítanunk kellett, mert a Köznevelési törvény egyik rendelkezése szerint szeptembertől az iskolai közösségi szolgálat nem csupán lehetőség, hanem kötelező iskolai feladat, amit minden érettségire felkészítő középiskolában teljesíteni és igazolni kell. Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy milyen sok plusz munkát és felkészülést várnak így el a pedagógusoktól. A mi célunk csak az lehet, hogy szakmai tapasztalatunkkal és módszertani tudásunkkal támogassuk a pedagógusok munkáját, hogy amennyire lehetséges, számukra és a diákjaik számára egyaránt hasznossá, vonzóvá és építővé tehessék a közösségi szolgálatot.

2012. augusztus 26.

Iskolai Közösségi Szolgálat - Elkezdődött!

Pont egy éve szeptemberben írt Galambos Rita egy áttekintést az ifjúsági és az iskolai közösségi szolgálat dilemmáiról Öntsünk tiszta vizet a pohárba! címmel, majd én is írtam egy személyesebb cikket Kinek a dolga a társadalmi érzékenységre nevelés? címmel. Mindkét cikk megírásának fő apropója a 2010 decemberében megjelent köznevelési törvénytervezet egy váratlan mondata volt, miszerint: „az érettségi vizsga megkezdésének feltétele a középiskolai bizonyítvány megszerzése, amelynek tartalmaznia kell, hogy a tanuló 60 óra önként választott társadalmi tevékenységet végzett az érettségi vizsgára jelentkezés időpontjáig."
Az alábbiakban arról írok, hogy mi történt azóta, és hogyan kezdődik a 2012/2013-as tanév az iskolai közösségi szolgálat szempontjából.

Teljes cikk itt.