A Demokratikus Ifjúságért Alapítvány (DIA) Iskolai közösségi szolgálat (IKSZ) nevű programját 2009-ben azzal a céllal indítottuk el, hogy lehetőséget biztosítsunk középiskolás fiatalok minél szélesebb körének, hogy tanulmányaik alatt legalább egy alkalommal részesülhessenek az önkéntes tevékenység, a közösségi szolgálat, a társadalmi felelősségvállalás élményében.

A program célját, számunkra is váratlanul, 2012-ben módosítanunk kellett, mert a Köznevelési törvény egyik rendelkezése szerint szeptembertől az iskolai közösségi szolgálat nem csupán lehetőség, hanem kötelező iskolai feladat, amit minden érettségire felkészítő középiskolában teljesíteni és igazolni kell. Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy milyen sok plusz munkát és felkészülést várnak így el a pedagógusoktól. A mi célunk csak az lehet, hogy szakmai tapasztalatunkkal és módszertani tudásunkkal támogassuk a pedagógusok munkáját, hogy amennyire lehetséges, számukra és a diákjaik számára egyaránt hasznossá, vonzóvá és építővé tehessék a közösségi szolgálatot.

2011. február 1.

Január

Az elmúlt hónapokban nagyon sok tanárral találkoztam, beszéltem, tartottam az osztályuknak foglalkozásokat az önkéntességről és a felelősségvállalásról, dolgoztam a diákjaikkal önkéntes projekteken. Sokat tanultam én is ezektől a pedagógusoktól, mert csak az ő problémáikat, nehézségeiket ismerve tudok segíteni abban, hogy egy rájuk és az iskolájukra szabott közösségi szolgálati programot alapozzunk meg.

Január közepén szerveztünk egy workshopot is azoknak a tanároknak, akiknek az iskolájában valamilyen formában jelen van a közösségi szolgálat. A velük való közös gondolkozás lesz az alapja egy módszertani segédanyagnak, amely remélhetőleg sok-sok pedagógus munkáját könnyíti majd meg.

A workshopon véleményformálás közben :-)