A Demokratikus Ifjúságért Alapítvány (DIA) Iskolai közösségi szolgálat (IKSZ) nevű programját 2009-ben azzal a céllal indítottuk el, hogy lehetőséget biztosítsunk középiskolás fiatalok minél szélesebb körének, hogy tanulmányaik alatt legalább egy alkalommal részesülhessenek az önkéntes tevékenység, a közösségi szolgálat, a társadalmi felelősségvállalás élményében.

A program célját, számunkra is váratlanul, 2012-ben módosítanunk kellett, mert a Köznevelési törvény egyik rendelkezése szerint szeptembertől az iskolai közösségi szolgálat nem csupán lehetőség, hanem kötelező iskolai feladat, amit minden érettségire felkészítő középiskolában teljesíteni és igazolni kell. Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy milyen sok plusz munkát és felkészülést várnak így el a pedagógusoktól. A mi célunk csak az lehet, hogy szakmai tapasztalatunkkal és módszertani tudásunkkal támogassuk a pedagógusok munkáját, hogy amennyire lehetséges, számukra és a diákjaik számára egyaránt hasznossá, vonzóvá és építővé tehessék a közösségi szolgálatot.

2011. augusztus 26.

Az Oktatásért Felelős Államtitkárság felhívása egy nap közösségi szolgálatra

Ajánlás

Tisztelt Igazgató Asszony/Úr!

Tisztelt Pedagógus Kolléga!

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért Felelős Államtitkársága az iskolai kötelező közösségi szolgálat általános bevezetésének próbájaként az év elején felhívást intézett a középfokú nevelési–oktatási intézményekhez, hogy vegyenek részt a számukra elindításra kerülő TÁRsadalmi Szolidaritás (TÁRS) programban.

Célunk az volt, hogy a felnövekvő nemzedékek körében szemléletváltás következzék be a szűkebb és tágabb környezetükhöz, a rászorulókhoz és a közösséghez fűződő viszonyuk tekintetében. Meggyőződésünk, hogy ezzel a fiatalok lehetőséget kaptak az aktív állampolgári létre való felkészülésre. Saját élményű tanuláson keresztül fejleszthették a szociális érzékenységüket, és számos olyan kompetenciájukat (együttműködés, problémamegoldás, projektmenedzsment, felelős döntéshozatal, vezetői készségek, stb.), amelyek megszerzése elengedhetetlen a tudatos, felelősségteljes állampolgári léthez.

A TÁRS pályázat nyertes programjai megvalósultak, és a megismert intézményi beszámolók, valamint a záró konferencián elhangzottak alapján a programot sikeresnek tekinthetjük!

Javaslom minden igazgató és pedagógus kollégának, hogy iskolájukban folytassák az elindult programokat. Ösztönözzék a diákokat, hogy mindenki megtapasztalhassa és megélhesse az önkéntes munka, a közösségi szolgálat örömét. Segítsék, hogy a diákok a tanítás nélküli munkanapok legalább egyikén önkéntes tevékenységet végezzenek, közösségi szolgálattal foglalkozzanak.

http://www.kormany.hu/hu/nemzeti-eroforras-miniszterium/oktatasert-felelos-allamtitkarsag/hirek/felhivas-egy-nap-kozosseg-szolgalatra