A Demokratikus Ifjúságért Alapítvány (DIA) Iskolai közösségi szolgálat (IKSZ) nevű programját 2009-ben azzal a céllal indítottuk el, hogy lehetőséget biztosítsunk középiskolás fiatalok minél szélesebb körének, hogy tanulmányaik alatt legalább egy alkalommal részesülhessenek az önkéntes tevékenység, a közösségi szolgálat, a társadalmi felelősségvállalás élményében.

A program célját, számunkra is váratlanul, 2012-ben módosítanunk kellett, mert a Köznevelési törvény egyik rendelkezése szerint szeptembertől az iskolai közösségi szolgálat nem csupán lehetőség, hanem kötelező iskolai feladat, amit minden érettségire felkészítő középiskolában teljesíteni és igazolni kell. Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy milyen sok plusz munkát és felkészülést várnak így el a pedagógusoktól. A mi célunk csak az lehet, hogy szakmai tapasztalatunkkal és módszertani tudásunkkal támogassuk a pedagógusok munkáját, hogy amennyire lehetséges, számukra és a diákjaik számára egyaránt hasznossá, vonzóvá és építővé tehessék a közösségi szolgálatot.

2010. szeptember 1.

Tanévkezdés


Szeptember elseje van, és munkába álltam a Demokratikus Ifjúságért Alapítványnál (DIA), mint az Iskolai Közösségi Szolgálat (IKSZ) programvezetője. Persze nyáron is dolgoztam már, mert ha szeptemberben kezdem csak felvenni a kapcsolatot az iskolákkal, akkor az őszi félévben nem sok minden indulna el.

Megkerestem számos olyan iskolát, akikkel vagy én, vagy a DIA kapcsolatban volt az utóbbi években. Minden iskolában mások a lehetőségek, igények, prioritások, ám mindenhol nyitottságot tapasztaltam az Iskolai Közösségi Szolgálat valamilyen formája iránt.


Az DIA honlapján nyitottunk is egy „fület” az iskolai modelleknek, ahol mutatunk pár példát, hogy milyen helyet találhat magának a közösségi szolgálat egy-egy iskola életében.


A honlapon megtalálhatóak még a hírek a programról (például három iskola szolgálati tevékenysége a tavaszi félévben), az IKSZ leírása (mit jelent, miért fontos, hogyan működik), és végül az IKSZ-iskolák hálózata, amin még dolgozunk és amit nagyon fontosnak tartunk, mert szeretnénk, hogy az iskolák tudjanak egymásról és megoszthassák a tapasztalataikat.